"והמשכילים יזהירו כזוהר הרקיע ומצדיקי הרבים ככוכבים לעולם ועד" כך פותח הרשב"י את ספרו הקדוש "תיקוני הזוהר". המשכילים הם אלו שחפצים "בשכל" הקדוש, בהבנה והכרת האלוקות. כך גם כולל "זוהר הרקיע" – הנקרא על שם הרצון העז לגדל את הכרת וידיעת השם ועבודתו הרצויה.
כולל "זוהר הרקיע" הוקם לפני שלושים שנה ,כאשר בראשו עומד רב הכולל כבוד הרב שמעון דהן שליט"א שמנהיג את הכולל ולומדיו לאורך כל אותם שנים.
הכולל הוקם כדי לגדל את לימוד תורת הפנימיות, תורת הפנימיות הינה מסועפת למספר זרמים ביהדות והכולל שלנו הינו דבק בשיטת הלימוד הלוריאנית – שיטת לימוד מפי האר"י הקדוש ובספריו של תלמידו המובהק רבי חיים ויטאל זצ"ל.
הכולל נמצא ברחוב סוקולוב 14 רמת גן בבית הכנסת "תפארת שלמה", כאשר מדי יום ביומו מתכנסים תלמידי הכולל ולומדים בשיטת לימוד מיוחדת שאינה מצויה בשאר הכוללים.
שיטת הלימוד שנבחרה בכולל הינה לימוד משותף של כשלוש שעות של רב הכולל יחד עם תלמידיו ולא כשיטת החברותות או הלימוד העצמי שמצוי בשאר כוללים, שיטת לימוד זו גורמת להרגשה נעימה ונינוחה ללימוד, כאשר התלמיד מרגיש בכל עת שישנו מנהיג ללימוד ואינו מאבד את עצמו וצולל במים עמוקים לבדו.
בעקבות כך נוצרת אוירה ביתית ונוחה שמאפשרת רוגע מחשבתי שכל כך נצרך בלימוד כזה מיוחד.
ראש הכולל מעביר את השיעורים על ידי קריאה מתוך ספריו של המקובל האלוקי רבי חיים ויטאל ומפרשיו, במהלך הלימוד ניתנת אפשרות לשאול שאלות מצד הלומדים כאשר החומר הנלמד אינו מובן מספיק.
רוב לימוד הכולל הינו בשיטת "העיון" שמשמעותו – לימוד איטי ויסודי תוך כדי חזרה מספר רב של פעמים על החומר הנלמד, דבר שמקנה בקיאות ועיון יחדיו. רב הכולל משתמש בדוגמאות ובהמחשת הלימוד בחיי היום יום כך שהלימוד מוליד המון ענין וסקרנות, המון יראת שמים ועבודת השם "הלכה למעשה" בכל רבדי החיים בין בתפילה, בין בחיי משפחה, בין בעבודה וכו'.
הללימוד בכולל אנטנסיבי ורציף, לימוד שכזה מקנה עוצמה רבה ללומד והבנתו שאינו נעשה "קרעים קרעים".
הכולל פעיל מיום ראשון עד יום חמישי בכל ימות השנה פרט לחגים, חול המועד ושבתות. משמעות הענין הוא שהכולל אינו יוצא לחופשת "בין הזמנים" המפורסמת בקרב שאר כוללים רבים, הכולל הוקם על פי עקרון "שמתורה לא לוקחים חופש" ולכן מתאמצים תלמידי הכולל ובראשם רב הכולל וממשיכים בסדר לימוד רגיל גם בימים אלו.
הכולל אינו נתמך כלכלית על ידי שום גורם ממשלתי או עירוני וכל החזקת הכולל מבחינה כספית נעשית על ידי תרומות של אנשים פרטיים.
 
סדר הלימוד המרכזי בכולל:
למשך שלוש שעות רב הכולל ותלמידיו צוללים לעיון מעמיק וסוחף בתורת הפנימיות וסודות התורה. סדר הלימוד מתחלק למספר שיעורים, שלשה במנין- כאשר סדר לימוד הראשון עוסק בלימוד סביב חגי השנה – שם ילמדו התלמידים את משמעות החג, את כוונות התפילות, כוונות המצוות הנוהגות בכל חג וחג ויכינו את עצמם כמספר שבועות ואף חודשים לפני כל חג וחג.
סדר לימוד נוסף יעסוק בלימוד סידור התפילה כפי שנכתב מפי רבנו רבי שלום שרעבי זצ"ל, לימוד זה הינו מעמיק, איטי ויסודי עד מאד.
סדר לימוד שלישי הינו לימוד ספר "עץ חיים", רבנו יוסף חיים מביא בהקדמת ספרו "דעת ותבונה" שספר "עץ חיים" הינו "עיקר לימוד הקבלה".
לכל אורך הלימוד רב הכולל ישתמש תחילה בקריאה פשוטה, לאחר מכן יתן למוח של תלמידיו לפרות ולרבות בקושיות ונסיון לתת תרוצים וסברות תוך התבוננות במושגים הנלמדים. הרב מתעכב בעיקר שתלמידיו יבינו את משמעות המושגים ולא רק יקראו  את החומר הנלמד, אלא הלימוד מתמקד בהבנת הענין לעומקו ולא רק כזכירת פרטים. רב הכולל פותח ומרחיב את יריעת הלימוד תוך שימוש בהסברים מלימודיו ברבות השנים בין בנושא המלאכים בין בנושא "רפואה קבלית", כוכבים ומזלות, פתרון חלומות ועוד.
 
פעילויות נוספות של הכולל:
בנוסף ללימוד היומי בכולל עצמו, מדי ערב מתקיימים שעורי תורה במספר מקומות בנושאים מגוונים ומענינים מפי רב הכולל:
יום ראשון: מתקיים שעור גמרא בבית כנסת "זכרון קדושים" ברחוב חביבה רייק 9, שעור גמרא זה יקנה בקיאות ועיון עם המון התבוננות בחומר הנלמד באמצעות חשיבה עצמית ונתינת דוגמאות ויישומים בחיי היום יום, כאשר בסוף השיעור התלמידים מבינים את ההלכה שנפסקה להלכה לאחר כל תהליך הלימוד.
מיד לאחר שיעור הגמרא יתקיים שיעור קבלה למתחילים: "צעדים ראשונים בקבלה", שיעור המומלץ לתלמידים חדשים לטעום את נועם הלימוד, הלימוד נערך מפי ספרו של רבינו יוסף חיים "דעת ותבונה", תוך נתינת הסברים ודוגמאות רבות, השיעור מועבר בשפה פשוטה ומובנת לכל.
בשעה 22:00 מועבר שיעור אנטרנטי של לימוד ספר "מבוא שערים", שיעור שבו רב הכולל מקריא את החומר הנלמד ונותן אפשרות לשאלות במייל ועונה עליהם בשידור חי.
 
יום שני: 21:00 בבית כנסת " גיבוריי ישראל " בת ים, נערך שיעור בנושא פרשת השבוע וסוד האותיות. השיעור פתוח גם לגברים וגם לנשים ויעסוק ויקיף את פרשת השבוע על מדרשים וסיפורים דוגמאות ומוסר, השיעור גם יגע בעומק סוד האותיות לפי הקבלה. תוך כדי שיעור הרב ישרטט וידגים את החומר הנלמד.
 
יום שלישי: 20:45 שיעור על פרשת השבוע על פי הזוהר הקדוש, בבית כנסת "זכרון קדושים", שיעור מרתק ומיוחד ששופך אור חדש על כל הבנת פרשת השבוע.
בשעה 22:00 יתקיים שעור בנושא: "רפואה קבלית" שיעור מיוחד במינו בו הרב מסביר איך לימוד  הקבלה נותן מענה למחלות ולפעילות הגוף. השיעור משולב עם לימוד על עולם המלאכים מתוך הספר הקדוש: "פרדס רימונים" ספרו הטהור של רבינו משה קורדובריו זצ"ל, בו נלמד עולם המלאכים ומדרגותיו, כוחותיו ועוד.
 
יום רביעי: 20:00 בבית כנסת "גיבורי ישראל" בת ים נערך שיעור בנושא "שער ההקדמות" וסידור הרש"ש. לימוד מעניין ומרתק תוך נתינת מקום ללומדים לשאול ולהבין את נושאי הלימוד החשובים.
יום חמישי: 20:00 בבית כנסת "זכרון קדושים" רמת גן, מתקיים שיעור בספר "עץ חיים" וכן סידור הרש"ש וכוונות התפילות ושער הכוונות, שיעור זה נערך כשעתיים .
 
כפי שניתן לראות ישנם שתי מרכזי לימוד בת ים ורמת גן,כאשר בית הכנסת "זכרון קדושים " ברמת גן משמש כבית כנסת המרכזי לכולל זוהר הרקיע, בית הכנסת פתוח כל ימות השנה ופעיל בתפילות ושיעורים מגוונים לכל קהל המשתתפים, התפילות בשבתות וחגים נערכות על פי כוונות רבינו הרש"ש הקדוש, התפילות מתקיימות בשקט מופתי ואוירה ביתית וחמימה ומאחדת.
 
כאן המקום להזמין את כל קהל הקוראים והצופים שלנו לקחת חלק מפעילות הכולל בין בתפילות בין שיעורים ,נשמח לראותכם וללמוד איתכם.